تبلیغات
ریاضی سوم راهنمایی - اراتستن

اراتستن

شنبه 14 آذر 1388 04:41 ب.ظ

نویسنده : فائزه کاظمی

اراتستن در سال 276 قبل از میلاد در شهرسیرن(شهری در لیبی كنونی) متولد شد.پس از تحصیل در آتن،پادشاه اسكندریه(بطلمیوس سوم)وی را برای تعلیم فرزندش از آتن به اسكندریه احضار كرد و در سال 240 قبل از میلاد،به ریاست كتابخانه ی بزرگ اسكندریه منصوب شد كه این افتخار مهمی بود.او از بزرگ‌ترین فضلای اسكندریه بود،نه فقط ریاضی دانی برجسته بلكه جغرافی دانی قابل و مورخی دقیق نیز به شمار می‌آمد.آثار او در ریاضیات،جغرافیا، فلسفه،گاهشماری،نقد ادبی و دستور زبان و نیز شعر بسیار مشهور بودند.

 

وی از دوستان ارشمیدس بود و چند سالی پس از اقلیدس می‌زیست وجامع علوم زمان خود بود. معمولاً او را بتا(دو)"حرف دوم الفبای یونانی" می‌نامیدند. علت این وجه تسمیه این بود كه وی دومین فرزانه‌ در بین هم عصرانش بود.برخی معتقدند كه منشأ این لقب،آن است كه اطاق وی در دانشگاه اسكندریه اطاق شماره ی 2 بوده است.

یكی از آثار برجسته ی اراتستن،كتاب Platonicus بوده است كه در آن به بحث درباره‌ی مفاهیم مقدماتی هندسه و حساب پرداخته است و بحثی هم در زمینه ی موسیقی دارد.در نامه ای كه وی به بطلمیوس سوم نوشت،تاریخچه ی مسأله ی معروف تضعیف مكعب را خاطر نشان كرد و برای به‌دست آوردن راه حل مساله ای در هندسه به ترسیم دستگاهی مكانیكی و روش كار آن پرداخت.در حساب، روش غربال را برای یافتن اعداد اول ابداع نمود.
او فاصله‌ی خورشید تا زمین را 000/000/804 اِستاد(stadia :واحد طول یونان قدیم برابر با عددی بین 154 تا 215 متر) و فاصله ی ماه تا زمین را 000/780 اِستاد،محاسبه كرد.
آن چه بیش از همه،مایه‌ی شهرت اراتستن شده،كار برجسته‌ای است كه در مورد اندازه‌گیری محیط زمین انجام داده است و پیش از این در مجله ی الكترونیكی شماره ی 9 راهنمایی از نظر شما گذشته است.وی محیط زمین را000/250 اِستاد به دست آورد.
اراتستن در سنین كهولت،نابینا شد و چون می‌دانست كه بینایی اش باز نخواهد گشت،آن قدر از خوردن غذا امتناع كرد تا سرانجام در سال 194 قبل از میلاد از گرسنگی جان سپرد
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -